Blog

Koronavírus a vzťahy

Posted by:

Koronavírus a vzťahy

Od vypuknutia pandémie sme pod neustálym tlakom negatívnych správ: koľko ľudí podľahlo ochoreniu, aký dopad bude mať táto situácia na našu ekonomiku, hoaxy šíriace strach, paniku. a pod.

Ako psychológa ma napadlo venovať sa otázke: ,,Ako koronavírus dokáže ovplyvniť vzájomné vzťahy s ľuďmi ?“ Ako to napr. zvládnu ľudia, ktorí nemajú doma ,,ideálne manželstvo“ a práca v zahraničí pre nich predstavuje do istej miery aj únik od partnerských problémov.

Mnohokrát som v terapii počula od klientov vyjadrenia: ,,Ale veď tento víkend ešte nejako vydržím a potom manžel/ka odíde späť do zahraničia…“ Podstatné je možno vnímať to, ako fungoval samotný vzťah pred vypuknutím pandémie.

Ak máme tendenciu riešiť problémy spôsobom, že ich ,,zametieme pod koberec“ alebo sa radšej porozprávame s našou kaderníčkou, ale nie s partnerom – môže mať pandémia na náš vzťah oveľa horší dopad, ako je nezaplatený účet za telefón.

Zvládnutie spoločnej karantény alebo dodržiavanie pravidla ,,zostaň doma“ ovplyvňuje aj to, akú majú partneri povahu. Niektorým nariadený home office nemusí spôsobovať žiadne problémy, na druhej strane sú páry, ktoré si dokážu skočiť do vlasov niekoľkokrát do dňa.

Byť v neustálom kontakte s partnerom je možno snom pre mnohé zamilované páry, dlhodobé spolunažívanie však môže viesť aj k neželanej ,,ponorkovej chorobe.“ Najčastejšie si ponorkovú chorobu spájame napr. s rodinnou dovolenkou, kde si môžeme s partnerom po pár dňoch liezť na nervy. Podobná situácia avšak môže vzniknúť aj počas karantény, jediný rozdiel je v tom, že dovolenku s partnerom viete ukončiť aj skôr

Hrozí nám teda vo vzťahoch ponorková choroba?

 Naši klienti so mnou aktuálne preberajú to, čo všetko robiť nemôžu, čo všetko im tento vírus vzal: či už sú to pracovné príležitosti, obmedzenie kontaktov s najbližšími, návštevy kultúrnych podujatí…môže nám však táto situácia priniesť aj niečo pozitívne?

V súčasnej dobe môžeme minimálne pozorovať, že rodinní príslušníci začali spolu tráviť viac času ako to bolo v minulosti: v lesoch máme možnosť stretnúť celé rodinky, cyklotrasy nie sú poloprázdne,  parky sa stali miestami relaxu a športových aktivít. Stretla som sa aj s názormi, že ľudia túto pandémiu do istej miery potrebovali – možno sa dokážeme nachvíľku zastaviť, spomaliť a budeme viesť rodinný život častejšie ako len počas víkendov, či letných dovoleniek.

Nie všetci situáciu s koronavírusom dokážu zvládnuť, zostať doma nemusí byť pre partnerov vždy výhrou, ľudia odrazu nevedia, čo s voľným časom.

 

 Ako teda predísť ponorkovej chorobe, resp. čo robiť, aby sme to v spoločnej domácnosti s partnerom zvládli?

  • vzájomná komunikácia – platí pravidlo: ,,Čo nepoviete nahlas, Vášho partnera ihneď nenapadne, “ nevieme totižto druhým ľuďom čítať myšlienky
  •  aktívne počúvanie – nielen ja sám môžem situáciu prežívať ťažko, podobne na tom môže byť aj Váš partner,  nechajme si teda dostatok priestoru a pozornosti na počúvanie toho druhého
  • vymyslieť si nové spoločné aktivity – urobiť si s partnerom zoznam nápadov, ktoré by ste mohli zrealizovať: spoločenské hry, filmový večer, prechádzky v prírode, cvičenie
  • zrealizovať veci, ktoré už dlhšiu dobu odkladáte – najčastejšie sú to veci napr. s upratovaním: neporiadok v garáži, rozhádzané oblečenie v šatníku, úprava záhrady…
  • zapojte do činností napr. aj svojich potomkov – deti radi napodobňujú činnosti svojich rodičov, doprajte im teda priestor na realizáciu napr. pri pečení, upratovaní
  • priestor na nové veci – vzdelávanie: vždy ste túžili lepšie ovládať cudzí jazyk? – teraz je na to ten správny čas!
  • rešpektovať vzájomné potreby svojho partnera – dohodnúť sa ako budete viesť domácnosť v zmenených podmienkach: kto bude pomáhať deťom s učením, v akom čase budete vykonávať home office, kedy sa vystriedate a pod.
  • nezabudnúť na vzájomnú intimitu: stačí aj jemné pohladenie, držanie za ruku – môže navodiť príjemné pocity, že partnerovi na mne záleží
  • využívajte humor – smiech je účinný spôsob na odľahčenie ťaživých myšlienok
  • nájsť si čas aj pre seba samého – niekedy postačí aj minimum času, ktorý Vám dodá energiu na vykonávanie náročných činností
  • venovať sa aj iným témam ako je koronavírus – zastavte si v myšlienkach budovanie katastrofických scenárov, radšej venujte pozornosť tomu, čo sa deje tu a teraz: s partnerom môžete rozoberať, čo sa Vám v tento deň podarilo, na čo ste hrdý a pod.  

Nikto z nás nedokáže presne predpovedať dopad ako bude náš život vyzerať po skončení pandémie. To, že ľudia pociťujú obavy a neistotu ,, čo bude ďalej“ je úplne prirodzené. Aktuálne sme síce nútení prejsť do tzv. núdzového režimu, fungujeme v neštandardných podmienkach a aj nútená karanténa, tak môže byť skúškou nášho partnerského vzťahu.

Súčasná situácia nám však môže ukázať to, aké dôležité je pestovať vzťahy – starať sa, rozvíjať ich a vážiť si to, čo máme.   

 

0