Blog

Ako prežiť koronakrízu

Posted by:

Ako prežiť koronakrízu

Do nášho života vtrhol koronavírus. Nečakane, nepredvídateľne. Vplýva na každú oblasť nášho života – rodinu, vzťahy, prácu, financie, slobodu, plány do budúcnosti…všetko sa veľmi rýchlo zmenilo.
 
Väčšina z nás nikdy nezažila niečo podobné. Ako toto výnimočné obdobie zvládnuť? Moja 83- ročná mama mi rozprávala ako prežila 2.svetovú vojnu. Ako mesiace trávila s malými súrodencami v pivnici pod perinou, v zime a o hlade, v strachu pri každom neznámom zvuku… a nuda bola najmenší problém. Prežili! 

My oproti nim, máme v súčasnosti neporovnateľné výhody. Máme oveľa viac možností, prostriedkov na zvládnutie kritických situácií. Iterum terminat omnis- všetko raz skončí, aj koronavírus. Robme všetko preto, aby sme zvíťazili!

Cieľom je:
1.zostať zdravý
2. byť v dobrej fyzickej a psychickej kondícii
3. niečo sa naučiť, vyjsť z toho silnejší.
 

1. cieľ: Zostať zdravý alebo ako nedať koronavírusu šancu.

„Dobre poznaj svojho nepriateľa“ v minulosti vyhrávalo vojny a vyhrá aj vojnu s koronavírusom. Čo koronavírus je? Ako sa šíri? Čo mám robiť, aby som mu nedal šancu ma nakaziť?

Čím viac spoľahlivých informácií, tým väčšia možnosť kontroly. Filtrujte informácie, ktoré sa k Vám o koronavíruse dostávajú! Vyberajte si spoľahlivé zdroje informácií, panikárka Maruška z Facebooku ním nie je!

Filtráciou informácii / a ľudí / prispejete k upevneniu svojho duševného zdravia. Dodržiavajte odporúčania a vytvorte si nové zvyky. Je nová doba, je potrebné vytvoriť si nové zvyky. Umývanie rúk, nosenie rúška, nedotýkanie sa tváre, dezinfekcia, obmedzenie kontaktov a iné opatrenia sú dôležitými kamienkami do mozaiky ako zvládnuť koronavírus.

Winston Churchill povedal: „Strach je emócia, odvaha je čin“. Teraz je doba malých, uvedomelých a sústavných činov. Doba, keď je potrebná disciplína a vytrvalosť. Nepoľavme v úsilí, lebo nám to ide dobre, lebo cieľ je ešte ďaleko, lebo sa mi nechce, lebo „mne sa to nemôže stať“, lebo prvotný šok opadol, lebo…………………….. (do vybodkovanej časti riadku si dosaďte ľubovoľný omyl, ktorým umožníme koronavírusu vyhrať.)
 

2. cieľ: udržať si dobrú fyzickú a psychickú kondíciu.

Poznáte: v zdravom tele zdravý duch, ale platí to aj naopak. Optimistickí ľudia sú zdravší, dožívajú sa vyššieho veku. Stres pôsobí imunosupresívne, znižuje našu schopnosť vysporiadať sa s chorobami. Uvedomme si, že sme potomkovia tých, ktorí prežili. Prežitie máme v génoch :)

4 kroky pre dobrú fyzickú kondíciu:
- cvičiť,
- otužovať sa,
- opaľovať sa,
- zdravo jesť.

Cvičiť sa dá aj doma, internet je plný inštruktážnych videí. Otužovať sa dá aj tak, že si dám 20 sekundovú studenú sprchu. Je nádherná jar, kvôli dávke vitamínu D stačí otvoriť okno a vystaviť svoju tvár hrejivým lúčom Slnka. Stále platí: kde nechodí Slnko, chodí lekár. Zdravo jesť, kedy ak nie teraz?

4 kroky pre dobrú psychickú kondíciu:

1. krok: Uvedomiť si, čo môžem a čo nemôžem ovplyvniť. To, čo môžem ovplyvniť / a je toho prekvapujúco veľa/ ovplyvňujem, t.j. môj mikrosvet. To, čo nemôžem ovplyvniť, znášam (snažím sa trpezlivo a bez nadávok :-) ).
Nedávno som čítala vynikajúcu knihu Atómové návyky od Jamesa Cleara. Popisuje tam ako manažér Dave Brailsford dostal na vrchol britských cyklistov. Zaujalo ma akým drobnostiam venoval D. Brailsford pozornosť, svoju stratégiu nazval „zhromažďovanie nepatrných ziskov“. Hľadal maličký priestor na zlepšenie vo všetkom, čo robili. Citujem: „ celý princíp vychádza z myšlienky, že ak všetko, čo nejako súvisí s bicyklovaním, rozmeníte na drobné a potom to zlepšíte o jedno percento, všetky zlepšenia sa spočítajú a získate významný nárast.“ Inšpiratívne pre dobu koronavírusu, čo myslíte?

2. krok: „ Dělání smutky zahání“… ja dodávam aj strachy. Zamestnajte svoju hlavu. Opravujte, tvorte, naučte sa niečo nové, čo sa Vám zíde v budúcnosti. Plánujte, realizujte, vyhodnocujte výsledky a pochváľte sa! Vytvorte si režim dňa, pasivita vedie upadaniu. Vytvárajte si podnety, nuda je stres. Čítajte príbehy úspešných ľudí a inšpirujte sa ich odvahou, trpezlivosťou, pracovitosťou, tvorivosťou, schopnosťou zvládať ťažkosti… Aktívne hľadajte krásu, dobro… veci, ktoré tešia dušu. Ako povedal Dumbledore v Harrym Potterovi: „ aj v najtemnejších dobách viete nájsť šťastie, keď viete prikázať svetlu svieť“.

3. krok: Za roh nevidíme, tak ako nevidíme do budúcnosti.
Predpovede, čo bude po korone, sú len predpoveďami. V čase neistoty a ťažkých chvíľach, sa riadim pravidlom horolezcov : Sústreď sa a urob čo najlepšie nasledujúci krok. Aktualizované znenie: „preži, čo najlepšie nasledujúci deň“. Viete ako to chodí…deň ide za dňom a je z toho dobrý život.

4. krok: Každý večer ďakujem za prežitý deň.
Som vďačná za to, čo mám. Vďačnosť ma napĺňa silou, odvahou a nádejou v dobrú budúcnosť. Myslím, že nie som sama, čo si vďaka koronavírusu, uvedomila požehnanie obyčajného každodenného života. Prajem Vám veľa zdravia a silnú myseľ! 

P.S. cieľ číslo tri: niečo sa naučiť, vyjsť z toho silnejší, všetci v súčasnosti realizujeme.

0