Blog

Ako vyzrieť na homeoffice pre ženy … a možno aj pre mužov

Posted by:

Ako vyzrieť na homeoffice pre ženy … a možno aj pre mužov

Vďaka koronavírusu ste sa ocitli v pracovnom režime home office. Ste ako vyvedená z rytmu? Ponúkam Vám niekoľko rád ako sa naštartovať:

1. Nestresujte sa! Skoro u každého je zo začiatku nízka produktivita práce, všetko trvá akosi dlhšie, je potrebné naučiť sa pracovať z domu. Zmierte sa s tým, že to čo platilo a fungovalo v práci na úrade, škole a i., teraz neplatí a nefunguje. Práca z domu vyžaduje viac sebadisciplíny. Buďte k sebe láskavá, lebo okrem práce „práce“, pravdepodobne robíte aj prácu učiteľky, upratovačky, kuchárky, animátorky…V čase pracovného zúfalstva si hovorím mantru: „pracujem, ale v inom rytme“. A stále platí: mamut sa je po kúskoch!

2. Vytvorte si kanceláriu, miesto v byte, kde budete pracovať. Nepracujte z postele. Udržujte v svojej „kancelárii“ poriadok. Moja skúsenosť- nepíšte si odkazy na papieriky- radšej si doložte strany do diára

3. Vytvorte si nové rituály. Rituály fungujú ako spúšťače, podobne ako na pretekoch fráza: „pripraviť sa, pozor, štart!“ mne napríklad najviac chýbal rituál maľovanie sa do práce :-) Oblečte sa ako do práce, nepracujte v pyžame.

4. Neuviaznite v sociálnych sieťach, čas pri nich tak rýýýýchlo letí…

5. Hrajte s kartami, ktoré máte. Nehnevajte sa na to, že nemáte všetky podklady, podmienky k práci, že padá internet a pod. Hnev brzdí!

6. Pozor na nekončiacu prácu. Ohraničte si prácu podobne ako je ohraničená v zamestnaní. Nezabudnite si nájsť čas aj pre seba.

7. Stanovte si denný rozvrh, harmonogram. V ktorej časti dňa sa Vám najlepšie pracuje? Kedy môžete pracovať /deti/? Ak je to možné, vytvorte si block time- súvislý čas, kedy sa naplno budete venovať práci. Vyrušenia a opätovné sústreďovanie sa, znižujú pracovný výkon a stupňujú nervozitu.

8. Plánujte. Urobte si zoznam vecí, ktoré potrebujete urobiť, rozdeľte si ich podľa Eisenhowerovho princípu. Mám večerný rituál, prezriem si zoznam vecí, ktoré som počas dňa urobila /pracovných aj súkromných/ . Pochválim sa za to, čo sa podarilo. S trpezlivosťou nazerám na to, čo ma ešte čaká. Poďakujem za deň, ktorý som prežila.

9. Vysvetlite deťom a partnerovi – to, že pracujete z domu, neznamená, že ste kedykoľvek k dispozícii. Mne sa osvedčila tabuľka na dvere: Nerušiť! Pracujem!

10. Sebadisciplína a ešte raz sebadisciplína….je vonku krásne? Byt potrebuje upratať? Deti sa hádajú? 3x sa zhlboka nadýchnite a pokračujte v práci podľa harmonogramu…veď veľa vecí sa vyrieši samo, delegujte povinnosti aj na ostatných členov domácnosti

11. Stanovte si na seba rozumné nároky – nemôžete byť stopercentná vo všetkom

12. Udržiavajte kontakt s kolegami

13. Vypnite. Naučte sa nejakú relaxačnú techniku, cvičte, prechádzajte sa…

0